Wysokie tunele foliowe
Tym terminem określa się kryte folią konstrukcje, zbliżone cechami użytkowymi do szklarni, a swym półkolistym kształtem przypominające tunel.
Obecnie zalecane są trzy typy tuneli, których konstrukcję opracowano w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. Są to tunele szerokości 4,5 m, 6 m i 9 m. Szerokości te zostały przyjęte przez wiele przedsiębiorstw wykonujących konstrukcje i są uzasadnione zarówno wymiarami dostępnych w handlu materiałów konstrukcyjnych, jak i wymaganiami eksploatacyjnymi. Zachowanie tych podstawowych znormalizowanych szerokości ma duże znaczenie1 praktyczne, ponieważ pozwala na zastosowanie gotowych powłok foliowych.
W związku z produkcją folii polietylenowej o szerokości rękawa 6 m, po rozcięciu którego uzyskuje się pas .szerokości 12 m, opracowano konstrukcję tunelu szerokości 7 m, dostosowaną do tej szerokości pasa folii.
Konstrukcjęnośną tunelu szerokości 4,5 m stanowią półkoliste pałąki o promieniu 2,25 m wykonane z rury stalowej ocynkowanej (wodociągowej), o średnicy 20 mm (3A cala). Pałąki z rur czarnych, nieocynkowanych, nawet pomalowane farbą, powodują szybkie zniszczenie folii, która w miejscach zetknięcia się z pałąkami ciemnieje, kruszeje i pęka.