Temperatura i wilgotność
Możliwość oddziaływania na temperaturę gleby jest niezmiernie istotnym elementem w nowoczesnej produkcji szklarniowej.
Podgrzewanie gleby do optymalnej temperatury potrzebnej do rozwoju systemu korzeniowego roślin pozwala na uzyskanie zarówno wcześniejszych, jak i wyższych plonów. Podgrzewanie gleby, szczególnie w miesiącach o niskich temperaturach zewnętrznych i małej intensywności światła, pozwala na utrzymanie niższych temperatur powietrza w szklarni, wpływa więc na wyraźne obniżenie sumy ciepła potrzebnego w eksploatacji szklarni. , . .
Szerokie wprowadzenie ogrzewania podłoża w szklarniach pozwoliłoby w naszych warunkach na uzyskanie ogromnego przyrostu produkcji szklarniowej tak warzyw, jak i kwiatów.
Wilgotność Względna powietrza. Regulacja poziomu wilgotności powietrza w szklarni możliwa jest dzięki układowi automatyki pozwalającemu na ogrzewanie szklarni z jednoczesnym mewielkim jej przewietrzaniem. Dzięki temu wewnątrz szkłarnr można uzyskać wilgotność powietrza niższą od zewnętrznej.
Wietrzenie obiektów szklarniowych jest podobne jak w szklarniach budowanych dawniej, czyli grawitacyjne. Wymiana powietrza następuje przez wietrzniki w ścianach bocznych i w dachu.