Systemy ogrzewania
Najbardziej rozpowszechnionym systemem ogrzewania wodnego mniejszych obiektów szklarniowych jest tzw. system grawitacyjny, polegający na zasadzie samoczynnej cyrkulacji wody przy wykorzystaniu różnicy w ciężarze właściwym wody w zależności od jej temperatury. System ten ma opinię niezawodne go w eksploatacji, a konstrukcja instalacji jest bardzo prosta, ma on jednak wiele wad:
1. Wymaga zagłębionej kotłowni, gdyż im większa jest różnica między poziomem kotła a grzejnikami w szklarni, tym szybciej krąży woda. Koszt budowy zagłębionej kotłowni jest znacznie wyższy niż kotłowni napowierzchniowej, a jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, to budowa zagłębionej kotłowni jest często zbyt kosztowna.
2. Wielkość obiektu szklarniowego ogrzewanego systemem grawitacyjnym jest bardzo ograniczona, gdyż do sprawnego działania systemu niezbędny jest duży spadek przewodów zasilających i powrotnych. Długość szklarni nie powinna przekraczać 30 m.
3. Koszt wykonania jest wysoki w porównaniu z innymi systemami, ponieważ rury grzejne w szklarni oraz przewody zasilające i powrotne muszą mieć duże średnice, aby umożliwić dobre krążenie wody między grzejnikami w szklarniach a kotłem.